Turbo & Tesla

Cavalier King Charles Spaniel

Jedna z ras psów, należąca do IX grupy FCI psów ozdobnych i do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji siódmej.Typ wyżłowaty.


Historia rasy: Przodkami tych psów były płochacze francuskie i hiszpańskie. W XVI wieku cavaliery cenione były we Francji głównie przez Henryka III, a później przez Ludwika XIV. W Anglii znane były w kręgach arystokracji jako psy do towarzystwa. Rasa ta znalazła uznanie wśród takich osobistości jak: Karol I i II, od którego wzięła się nazwa rasy, hodowali je także wcześniej: Henryk VIII, Elżbieta I oraz Maria Stuart.W XVII ,XVIII i XIX stuleciu były one ulubioną rasą szlachty a damy dworu zabierały je ze sobą do łóżek. Dawniej wykorzystywane były do polowań, obecnie wyłącznie do towarzystwa.


Wygląd: Cavalier to mały piesek o prawdziwie królewskim wyglądzie. Szata jest długa i jedwabista, zmoże być lekko falująca. Może występować w czterech umaszczeniach:

1. Blenheim: głęboki kasztanowo-rudy kolor łat równomiernie rozmieszczonych na perłowobiałym tle. Znaczenia na głowie symetryczne z miejscem między uszami na wysoko cenioną plamę (znaczenie) w kształcie rombu (jest to charakterystyczna cecha rasy).
2. Trójkolorowe: czarne i białe łaty równo rozmieszczone z podpalanymi znaczeniami nad oczami, na policzkach, wewnątrz uszu, na wewnętrznej stronie kończyn i spodzie ogona. Jakiekolwiek inne kolory lub rozkład barw w najwyższym stopniu niepożądane.
3. Czarne podpalane: kruczoczarne tło z podpalaniem nad oczami, na policzkach, wewnątrz uszu, na klatce piersiowej i pod spodem ogona. Podpalanie powinno być w żywym odcieniu. Białe znaczenia niepożądane.
4. Ruby: jednolity kolor głęboko czerwony. Białe znaczenia niepożądane.
Charakterystyczne długie uszy, mocno osadzone. Ruch: swobodny, elegancki z mocną akcją kończyn tylnych. Kończyny przednie oglądane z przodu i z tyłu poruszają się równolegle.


Charakter – Dla kogo? Żywy i wesoły, pełen wdzięku, lubiący zabawę, przywiązany do członków rodziny, pozbawiony lęku i agresji, przyjacielski. Wykazuje się zachowaniami prospołecznymi wobec psów oraz innych zwierząt domowych. Cavaliery to psy uległe, potrzebują odpowiedniej dawki ruchu.Nie mają w sobie agresji ani typowego dla spanieli charakteru psa myśliwskiego. Choć są bardzo spokojne pójdą na każdy spacer, będą węszyć i topić, biegać za piłeczkami. Cavaliery są bardzo inteligentne i szybko się uczą, pływają, aportują, są karne. Uwielbiają pieszczoty i wygodę. Zawsze szukają wygodnego kocyka lub poduszeczki, tam jest im najlepiej. Są bardzo delikatne, nie można na nie krzyczeć i ostro karcić.Dlatego nie jest to pies dla ludzi stosujących twarde wychowanie i tresurę. Takie traktowanie może spowodować że staną się lękliwe i zastraszone. Odpowiednio, z miłością szacunkiem traktowane będą cudownym przyjacielem nieustannie machającym ogonkiem.


Pielęgnacja: Regularnie należy kontrolować stan wrażliwych oczu (tendencje do obfitego łzawienia) i uszu. Wymaga częstego czesania. Włosów się nie podcina, ani nie trymuje. Wymagają wysokiej jakości karmy, co zagwarantuje psu zdrowie, piękny wygląd, zapobiegnie uczuleniom i nadwadze.