Maltańczyk

Maltanase mana– jedna z ras psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji biszonów. Jedna z najstarszych ras świata. Pieski tej rasy były już znane w starożytnym Egipcie, Rzymie i Grecji. Rasa ta pochodzi z wyspy Meledy (Kalimachos w 230 p.n.e. pisał o niej jako o wyspie Melitaeus), znajdującej się na Morzu Śródziemnym, a uznanej mylnie za Maltę. Według Strabona psy te w starożytności zamieszkiwały Maltę, która kiedyś nazywała się Melita.


Wygląd: niewielkich rozmiarów, o wydłużonym ciele, okryty bardzo długą, białą szatą. Wysokość w kłębie: psy 21-25 cm, suki 20-23 cm. Masa: 3-4 kg.


Charakter: Maltańczyk jest psem towarzyskim, łatwym do ułożenia i aktywnym – lubiącym zabawę. Żywy, czuły, bardzo łagodny i inteligentny. Uwielbia być w centrum uwagi. Kocha pieszczoty i kolana właściciela. Posiada wysoki stopień posłuszeństwa oraz szybko się uczy. Maltańczyk źle znosi rozstania z właścicielem. Jest mu bardzo oddany i często chodzi za nim krok w krok po mieszkaniu. Nie wolno na niego krzyczeć a w żadnym wypadku karać biciem. Może stać się zastraszony i zestresowany. Chętnie bawi się z innymi psami i nie boi się większych psów.


Dla kogo? Maltańczyk jest domatorem. Nie przepada za bieganiem. Oczywiście chętnie pobiega po ogrodzie lub parku, ale nie za długo. Uwielbia za to wygodne kanapy i wygodne posłania ustawione w takim miejscu, żeby miał na oku wszystkich domowników i kontrolował co się dzieje w domu. Właściciel maltańczyka powinien być łagodny i wrażliwy, powinien poświęcać dużo czasu na pieszczoty i pielęgnację swojego pupila. Świetnie sprawdza się jako piesek do towarzystwa dla osób starszych. Doskonale będzie czuł się w spokojnych rodzinach z dziećmi nauczonymi miłości i szacunku dla zwierząt.


Pielęgnacja: zajmuje ona sporo czasu. Piesek powinien być przyzwyczajony do zabiegów pielęgnacyjnych od szczeniaka, dzięki temu polubi je i będzie podczas kosmetyki spokojny. Piękna biała szata maltańczyka wymaga przynajmniej raz w tygodniu kąpieli i codziennego czesania zapobiegającego powstawaniu kołtunów. Do kąpieli należy używać specjalnych szamponów oraz odżywek zapewniających jedwabistą i błyszczącą szatę. Należy regularnie przycinać pazurki i czyścić uszy pieska. Maltańczyki mają tendencję do narastającego kamienia nazębnego. Używając dostępnych w sklepach zoologicznych specjalnych preparatów zapobiegniemy chorobom dziąseł i ząbków naszych psiaków.
Szczególną uwagę należy zwrócić na bardzo często pojawiające się zacieki pod oczami. Okolice oka powinny być przemywane i zabezpieczane specjalnymi preparatami. Jeżeli jednak pomimo higieny zacieki będą się utrzymywać lub zwiększać należy zasięgnąć porady weterynarza ze specjalizacją okulistyczną – często bowiem przyczyną nadmiernego łzawienia jest grudkowate zapalenie spojówek. Odpowiednie zabiegi i leki powinny usunąć ten problem.